Kamerové systémy
22. 1. 2022
Nájsť ten správny bezpečnostný kamerový systém je dôležité. Pokiaľ túto voľbu podceníte je možné, že váš objekt nebude dostatočne chránený. Kvalitný kamerový systém prispeje k zvýšenej bezpečnosti vašej rodiny, firmy, majetku. Či už ide o dom, záhradu, firmu či iný objekt, všetky potrebujú prvotriednu ochranu.
Na trhu je dnes veľké množstvo poskytovateľov bezpečnostných systémov a rôznych technológií na ochranu majetku, nevynímajúc kamerové systémy. Práve vďaka nim dokážete v prípade krádeže či iného poškodenia vášho majetku páchateľa identifikovať a následne vyhľadať. Nájsť však vhodný kamerový systém na presýtenom trhu môže byť náročným rozhodnutím.
Ako prvé odporúčame overiť si firmu, ktorej plánujete zveriť do rúk zabezpečenie objektu. Len odborníci dokážu vykonať profesionálnu prácu, ktorá sa vám mnohonásobne vráti v podobe dobre chráneného objektu.
Ak stojíte pred kúpou kamerového systému, s jeho výberom a inštaláciou vám veľmi radi pomôžu aj naši kvalifikovaní pracovníci. Stačí nám napísať. Existuje však viacero parametrov kamerových systémov, ktoré je dobré poznať a nebáť sa na ne predajcu opýtať. Uvádzame 5 najdôležitejších.
Prvý z piatich a tej najpodstatnejší. Práve rozlíšenie kamerového systému určí množstvo detailov, ktoré kamera dokáže zachytiť. Čím vzdialenejší je subjekt od kamery, tým väčší význam má vyššie rozlíšenie, ktoré dokáže páchateľa zachytiť aj z väčšej diaľky, resp. vo vyššej kvalite. Vďaka tomu dokážete rozpoznať jeho tvár, identifikovať ho a následne s pomocou polície vyhľadať. Preto, ak potrebujete zabezpečiť priestranný objekt, odporúčame kamerový systém s vyšším rozlíšením, ktoré dokže dobre zachytiť obraz aj na diaľku.
Rozlíšenie može byť vyjadrené veľkosťou v megapixeloch (MPx) alebo počtom horizontálnych a vertikálnych obrazových bodov. Každý skúsený predajca vám bude vedieť s rozlíšením kamery pre vaše účely určite dobre poradiť.
Na uhol záberu kamerového systému výrazne vplýva rozlíšenie kamery aj samotný objektív. Kamery môžu mať pevný alebo tzv. varifokálny objektív. V prípade pevného objektívu nie je možné nastviť si ohniskovú vzdialenosť, z čoho vyplýva, že kamera má pevne daný uhol záberu. V prípade varifokálneho objektívu môžeme ohniskovú vzdialenosť, a teda aj uhol záberu, upravovať podľa potreby.
Otázka, ktorú by ste si mali položiť znie: Aký uhol záberu vzhľadom na objekt a umiestnenie kamery potrebujem? Ak potrebujete monitorovať úzky, malý priestor, kúpa kamery s 90° uhlom záberu bude zbytočná.
Práve infračervený prísvit je tým parametrom, ktorý umožňuje kamere vidieť aj v noci. Pri výbere dbajte najmä na dosah prísvitu a typ technológie infračervených diód kamery. Existujú kamery s IR/LED alebo ExIR prísvitom (tie s IR/LED prísvitom využívajú staršiu technológiu).
Čo sa týka samotného dosahu prísvitu, momentálne sa na trhu vyskytujú kamery s dosahom cca od 30 do 200m. Pravda je však taká, že účinnosť písaného dosahu je zväčša polovičná. To znamená, že ak potrebujete, aby vaša kamera dobre videla na približne 50m, kúpte si takú s dosahom prísvitu 100m. Kamerový systém, na ktorom je uvedený max. dosah prísvitu 50m, kvalitne dosvieti aj ďalej ako na 25m, no s každým metrom sa intenzita prísvitu znižuje.
Odolnosť, inak známa aj ako „stupeň ochrany krytom“, je parameter, ktorý odhaľuje certifikovanú mieru ochrany proti rôznym vonkajším nežiadúcim vplyvom. Existujú dva typy odolnosti:
Najvyššie IP (IP68) garantuje ochranu kamery pri trvalom ponorení do vody a čo sa týka indexu IK, vyjadruje sa na 11-stupňovej škále, pričom IK00 značí nechránenosť a IK10 ochranu voči nárazu so silou 20 J. Takéto kamery sa označujú aj ako „antivandal“ kamery.
Veľmi dôležitým parametrom je aj snímková frekvencia, ktorá určuje, koľko snímok za sekundu dokáže kamera zaznamenať. Uvádza sa v jednotkách FPS (frames per second). Pri výbere bežne dostupných IP kamier sa stretnete s hodnotami od 12,5 do 60 FPS. Aj tu platí, čím vyššia hodnota, tým lepšie. Vysoké FPS je dôležité najmä pri monitorovaní pohybujúcich sa objektov, napr. áut, ktoré dokže vďaka veľkému počtu snímkov za sekundu ostro zachytiť. V prípade rýchlych zmien v prostredí by nízke FPS spôsobilo rozmazanie objektov, ktoré by sa ťažko identifikovali.
Veríme, že sme vám poskytli podrobnejší pohľad do témy výberu kamerových systémov. Ak sa potrebujete poradiť, neváhajte nás kontaktovať. Preberieme s vami všetky potrebné paramtre, pomôžeme vás s výberom kamerového systému aj jeho profesionálnou inštaláciou.
Kamerové systémy
22. 1. 2022